Sadržaj

Aluminijumska stolarija

Aluminijumska stolarija ima odlične tehničke karakteristike, veoma je postojana i laka za održavanje i s pravom se smatra prvim izborom kada se odlučuje o ugradnji stolarije. Takode je estetski privlačna, pa je arhitekte često koriste u izradi modernih fasada. Zbog odnosa cene/kvaliteta aluminijumska stolarija se koristi kod većine novih objekata.

Vrste i Održavanje

Tehničke karakteristike

Treba znati da se preko 35% toplotnih gubitaka objekta dešava upravo kroz prozore, što predstavlja mnogo veće gubitke nego kroz zidove. Imajući to u vidu aluminijumska stolarija se sa svojim superiornim tehničkim karakteristikama nameće kao izuzetno efikasno rešenje koje značajno povećava energetsku efikasnosnost svakog objekta.

Kombinovanje ovih visokoefikasnih profila i niskoemisionog stakla sa gasnim punjenjem dobija se superioran sistem koji poboljšavaju vašu toplotnu izolaciju i do 40%. Za najzahtevnije korisnike imamo ultraefikasne sistem sa izuzeno niskim koeficijentom prolaska toplote (K koeficijent) od svega 0.8 W/m2K

Zahvaljujući ovim tehničkim karakteristikama koje pružaju nasi prozori i vrata dolazi do velikih ušteda u grejanju objekta zimi odnosno u hlađenju leti. Zato i ne čudi što građevinski inženjeri i arhitekte kao prvi i najvažniji korak kod toplotne izolacije objekta upravo predlažu zamenu stolarije kao najefikasnije dugoročno rešenje.

Aluminijumska stolarija ima odlicnu zvučnu i toplotnu izolaciju, izuzeto je čvrsta i poseduje odličnu statičku stabilnost ugradenih elemenata.

Optimus stolarija za svoje alu prozore i sisteme koristi profile renomiranih svetskih proizvodača kao što su Alumil, Stublina i Fapim. Posedujemo širok spektar boja i modela koji će zadovoljiti sve vaše estetske zahteve.

Za one koji žele prirodnu notu u svom domu nudimo aluminjumske prozore koji sa unutrašnje strane imaju drvo. Ovim se kombinuju potpuno prirodan izgled koje daje drvo i veoma dobre tehničke karakteristike koje pruža aluminijum. Profil aluminijum-drvo može se naći u prirodnim bojama drveta kao što su bukva, hrast, ili trešnja.

Vrste i Održavanje

Eloksaža – je anodna oksidacija odnosno elektrohemijski proces kojim se na površinu aluminijumskih profila nanosi kontrolisani sloj aluminijum oksida. Ovaj sloj se nanosi u debljini od 12 do 30 µ. Najbolja debljina eloksaže je od 15 – 18 µ jer predstavlja dobar balans u pogledu otpornosi na habanje i izdržljivosti sloja od pucanja prilikom savijanja profila. Deblja zaštita pruža bolju zaštitu od habanja ali može pucati prilikom savijanja profila jer je deblji sloj krtiji. Boja u kojoj se može raditi eloksaža kreće se od prirodne boje aluminijuma preko bronzanih nijansi do crne. Može se raditi eloksaža i u bojama kao što su i plava, crvena, zelena ali ovakvo eloksiranje je znatno skuplje.

Plastifikacija – je elektrostatska pulverizacija (eng. Powder Coating) i danas je oblik površinske zaštite arhitektonskog aluminijuma koji se najviše koristi. Prvo se vrši čišćenje površine aluminijuma potapanjem u rastvor natrijum hidroksida. Zatim se nanosi hromov oksid tzv. prajmer. Nakon toga specijalnim difuzorima nanosi se jako pozitivno naelektrisan prah boje. Kako su profili koji se plastificiraju suprotno naelektrisani dolazi do čvrstog prijanjanja praha za površinu aluminijuma. Takvi komadi se onda unose u peći sa temperaturom od 180 do 200ºC. Usled toga dolazi do topljenja molekula praha (boje) pri čemu se formira plastificirani sloj debljine 50 do 70 µ. Ukoliko je profil namenjen za ugradnju na spoljne građevinske elemente onda se koriste boje na bezi poliestera koje su otpornije na ultraljubičaste zrake. Za profile za unutrašnju upotrebu koristiti se boje na bazi epoksida. Kad je u pitanju plastificirani aluminijumski profil moguće je bojenje u svim bojama iz RAL karte i nema značajnije razlike u ceni između boja.

Eloksirani aluminijum je veoma otporan na kiseline ali je zato veoma neotporan na alkalije (baze). Ukoliko se vrši malterisanje objekta mora se voditi računa da malter ili kreč ukoliko padnu na površinu ugrađene aluminijumske stolarije se uklone u roku od nekoliko minuta. Ukoliko ostanu duže mogu trajno oštetiti eloksiranu površinu profila što se ne može popraviti i predstavlja trajno oštećenje. Kod plastificirani aluminijum nema ovakve opasnosti i on se uglavnom može oštetiti mehaničkim silama. U slučaju oštećenja moguća je relativno laka popravka specijalnim sprejevima ili prahom za plastifikaciju rastvorenim u acetonu.

Održavanje profila se vrši tako što se operu mlakom vodom sa malom koncentraciom deterdženta za suđe i osuše brisanjem mekanom krpom . Eloksirani aluminijum može se nakon toga premazti rastvorom od 20% lanenog ulja i 80% medicinskog alkohola dok se površine plastificiranog aluminijuma mogu isprskati silikonskim sprejom koji se obično koristi za održavanje unutrašnjosti automobila. I u jednom i u drugom slučaju na površini će te tako napraviti zaštitni sloj koji će odlično odbijati prašinu i atmosferske nečistoće.

Aluminijumske prozorske daske

Spoljne prozorske daske (okapnice) služe za zaštitu prozorskih špaletni i kao okapnica na spoljnem zidu. Da bi se kiša mogla slevati, okapnice moraju biti ugrađene s blagim nagibom. Okapni deo je visok 25 mm, a na kraju ima zavrnuti završetak 40mm zbog lakšeg otkapljavanja i čvrstoće. Aluminijske okapnice su plastificirane i vek trajanja im je praktično neogranićen. Izbor boja okapnica je određen RAL kartom tako da se može plastificirati okapnica prema boji stolarije. Postavljanjem PVC bočnih poklopaca, završetaka, aluminijske okapnice osigurava se kvalitetan odvod vode od zida i fasade.

Postoji i dodatni pribor i originalni elementi ako je potrebno spajati dve ili više okapnica u jednu celinu.